środa, 14 stycznia 2015

O raku piersi na poważnie

Kiedy zachorowałam jedna myśl pozwoliła mi przetrwać ten pierwszy szok i niedowierzanie - "to nie mogło wydarzyć się bez powodu". Pomyślicie "Jaki cel może mieć rak?" "Do czego może się przydać?". Ja zawsze, kiedy przydarzały się złe rzeczy, powtarzałam sobie, że są one po to, żeby się czegoś nauczyć, wyciągnąć wnioski i żyć lepiej. Dlatego wymyśliłam sobie, że mój bu-rak jest moją grą, w której ja- postać z krwi i kości będzie się uczyć, ale postara się też z wami podzielić doświadczeniem. 

Przeważnie staram się was rozśmieszyć, pokazywać, że można z uśmiechem przechodzić przez chorobę (oczywiście nie zawsze - kiedy ból doskwiera bywa ciężko). Staram się wspierać wszystkich, którzy do mnie piszą o swoich problemach, pomóc chociaż słowem, jeśli inaczej nie mogę. Dzisiaj będzie o raku piersi na poważnie.
 Ostatnio pisałam wam o tym, że kiedy byłam w szpitalu pojawiła sie tam WROCŁAWSKA TVP. Udzieliłam "wywiadu" Pani redaktor przed kamerą. Właściwie to wypowiedziałam kilka zdań na temat mojej choroby - opowiedziałam, że rak urósł bardzo szybko, że rok wcześniej byłam u lekarza i w piersi nic nie było a po roku okazało się że mam 6cm guza. Niestety - TV wszystko zmontowali i przekręcili - wyszło na to, że poszłam do lekarza on nic nie wyczuł a ja sama sobie usg zrobiłam i wyszło że mam guza. JUŻ NIGDY NIE POWIEM NIC W TV BEZ ZATWIERDZANIA. I co z tego, że "jestem nikim"? Pie*dolę taką telewizję, która nie mówi prawdy. Wiecie dlaczego tak się zdenerwowałam? BO CHCIAŁAM, ŻEBY W KOŃCU KTOŚ POWIEDZIAŁ GŁOŚNO, ŻE RAK PIERSI BARDZO SZYBKO SIĘ ROZWIJA.
To co możemy przeczytać na temat raka w internecie, o czym informują nas plakaty, ulotki i inne materiały propagujące walkę z rakiem piersi JEST W DUŻEJ MIERZE NIEPRAWDĄ. Duże słowa jak na kogoś kto nie jest autorytetem w dziedzinie medycyny, prawda? Nie boję się tego powiedzieć głośno. Mój lekarz powiedział mi przy pierwszej wizycie "dziś coraz młodsze kobiety chorują i nie ma reguł". Przez moją chorobę poznałam dziesiątki kobiet chorych na raka piersi - większość z nich to były młode kobiety, których profilaktyka mammograficzna nie dotyczy (przed 50 r.ż.), albo takie które chadzały do lekarzy, samobadały się, "obserwowały niegroźne zmiany w piersiach". Powtarza się mit, że 1 cm guz rośnie 8 lat! Nic bardziej bzdurnego.
 Nie jesteśmy lekarzami, żeby wam mówić jak macie postępować - to fakt. Ale wszystkie mamy raka piersi i każda z nas w jakimś stopniu zawierzyła lekarzowi i znalazła się tam, gdzie się znalazła - w szpitalu, na operacji, na chemii, z diagnozą raka piersi. 
Z góry mówię - nie uważam, że lekarze to partacze, że się nie znają, że nic nie wiedzą - nie o to mi chodzi, żeby podważać ich decyzje, jednak chciałabym Was - Kobiety - uczulić! Lekarz to też człowiek - ludzki czynnik, który nie jest WRÓŻKĄ. Po badaniu palpacyjnym ciężko stwierdzić czy dana zmiana jest czy nie jest rakiem. Nie daje tego również pewności usg. DBAJĄC O SWOJE ZDROWIE MUSIMY PAMIĘTAĆ, ŻE MAMY JE JEDNO I NIE BAĆ SIĘ PROSIĆ O DODATKOWE BADANIA (BIOBSJĘ) A LEPIEJ DOMAGAĆ SIĘ WYCIĘCIA ZMIANY, PÓKI JEST ŁAGODNA. BĄDŹ NIEPOKORNĄ PACJENTKĄ!
Chcę żebyście przez te kilka historii zobaczyli (mężczyźni również:)), że rak przychodzi nagle i właściwie tylko regularne samobadanie może pozwolić nam szybko zareagować i przede wszystkim - nie pozwalajcie się dać odesłać "z kwitkiem".  
Tyle ode mnie słowem wstępu. Resztę opowiedzą wam moje koleżanki z forum amazonki.net, które poprosiłam o kilka słów. Dziewczynom bardzo, bardzo dziękuję i mam nadzieję, że jeszcze do was przemówią większą ilością historii. Zgodziły się na opublikowanie ich u mnie, ponieważ wierzą tak jak ja, że możemy pomóc kobietom, które nie wiedzą z czym to się je. My też nie wiedziałyśmy przed chorobą NIC. Nikt nas nie ostrzegał, dzisiaj My chcemy ostrzec Was.

Naomi (wiek w chwili wykrycia raka: 34 lata)
Zacznę od tego, że funkcjonowałam przez prawie 1,5 roku (o zgrozo !) w przeświadczeniu, przekonaniu , że mój guzek to gruczolakowłókniak ...A zaczęło się tak ( w dużym skrócie) :W 2011 r. po wielkim trudzie donoszenia ciąży , urodziłam wspaniałą , zdrową córeczkę. Postanowiłam ją karmić jak najdłużej piersią, co też czyniłam przez 13 miesięcy :) W końcu nadszedł czas odstawienia już biegającej małej Zuzi od tzw. cyca , co nie było łatwe , ale udało się ...To był sierpień 2012 r.Zakończyłam laktację i właściwie natychmiast wyczułam niewielki guzek w prawej piersi. Prawie natychmiast umówiłam wizytę u ginekologa, który wykonał USG i stwierdził, że to jakiś węzeł chłonny. Nic strasznego , nic wielkiego ale trzeba sprawdzić.Następna wizyta u radiologa , która twierdzi ,że to gruczolakowłókniak z całym swoim przekonaniem. Nic wielkiego , gdyby rósł należy go usunąć. Zaleciła ewentualna biopsję mammotomiczną gdyby tak było, ale dopiero za pół roku ze względu na niedawną laktację.Uspokojona, że nic mi nie jest wróciłam do domu do obowiązków, do pracy i tak się przebujałam , wręcz nawet zapomniałam o włókniaku, którego muszę usunąć jak zacznie rosnąć.Więc zaczął rosnąć pod koniec 2013 r. jak już byłam pewna, że jest większy, a był to styczeń 2014 r wykonałam telefon do chirurga i umówiłam się na usunięcie włókniaka, jak na usunięcie brwi u kosmetyczki... prywatnie się leczyłam jak do tej pory, więc i tu również stwierdziłam, że nie będę czekać na terminy jakie są u nas w szpitalach i poradniach. Chirurg zaleca jednak biopsję cienkoigłową. Luty 2014r. wynik biopsji - obraz budzi podejrzenie raka !!! Szok!!! Jak to rak??? Niemożliwe , przecież włókniak to nie rak !!!Weryfikacja biopsji już w IO w Gliwicach czekam dwa tygodnie , ale już wiem, że tamto życie już było i teraz zaczyna się inne...Wynik biopsji gruboigłowej potwierdza się : rak rdzeniasty, inwazyjny , trójujemny G3. T2NOMOWpadam w otchłań czarnej rozpaczy, żeby szybko się z niej podnieść i walczyć o życie. Walczę!Plan leczenia: 4x AC , 4x Paklitaksel, operacja radykalna , radioterapia.Guz zmniejszył się bardzo więc chirurg decyduje o operacji oszczędzającej.  13 sierpnia 2014r. operacja oszczędzająca, węzły chłonne bez przerzutu. Szybko wracam do formy.wyniki hist - pat - jednak przewodowy( nie rdzeniasty) reszta jak wyżej.

Magda (wiek w chwili wykrycia raka: 39 lat)
Byłam badana w maju i październiku 2006 r ...było wszystko w porządku...kwiecień GUZ wielkości 4,5 na 5 cm

Kass (wiek w chwili wykrycia raka: 37 lat)
Co do mojego przypadku.. trafił mi sie przedinwazyjny, w wieku 37 lat. Na mammo dostałam skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, choć każdy jeden lekarz, z którym przez ostatnie kilka miesiecy rozmawiałam dociekał, dlaczego prosiłam o mammo, skoro jestem przed 40-tka... a ja tylko pamiętałam, że jak miałam 28 lat to mi onk powiedział, żebym regularnie piersi badała, ponieważ mam naturalne nieregularności i trzeba to kontrolować.. a że przez ostatnie kilka lat leczyłam niepłodność i przyjmowałam kupę hormonów, po których - szczególnie pod koniec - strasznie źle się czułam - chciałam mieć pewność, że te hormony nie spaprały mi czegoś w życiorysie.. i chociaż jest to moje prywatne zdanie - to w/g mnie te hormony były czynnikiem, który przyczynił się do mojego DCIS - ale glośno żaden lekarz tego nie potwierdzi (mimo tego, ze po cichu polowa lekarzy, z którymi się spotkałam przyznała mi rację, że jest taka możliwość)

Elapl (w chwili wykrycia raka 57 lat)
Ja należę do tych kobiet ,które się systematycznie badały . Byłam pod kontrola lekarza onkologa-prywatnie. Niestety jakieś 5 lat temu zmarł mój onkolog i przeszłam jako pacjentka do innego prywatnego gabinetu. Raz na rok USG,Co dwa lata MM i raz na rok macanko. W kwietniu 2012r wynik MM super - nie stwierdza sie zadnych niepokojacych zmian- nawet USG nie zalecili.Jaka bylam szczesliwa....... W lutym 2013r. normalna kontrola w gabinecie- macanko i USG- cos tam jest w lewej piersi ale to torbiel nie ma czym sie przejmowac. Znowu jestem szczesliwa...... W związku z tym ,ze planowałam wyjazd (USA) do córki taki dłuższy -8 m-c coś mnie tknęło i 1 lipca wrócilam do gabinetu aby pan doktor raz jeszcze zobaczył tą niby torbiel. Zobaczyl ale juz nie byl taki pewny . Zrobil biopsje cienkoiglowa i 6 lipca usluszalam -rak zlosliwy. (1 cm)Jak to panie doktorze w lutym torbiel a teraz rak????? No, wie pani -- uslyszalam- diagnostyka raka jest bardzo trudna.Myslalam ,ze zemdleje.Maz mnie wyprowadzil z gabinetu bo chyba bym sie na niego rzucila. 2 sierpnia mialam operacje ( 29mm) w tak krotkim czasie -1 miesiac- taka roznica w okresleniu przez lekarzy wielkosci guza??? a wspomnianego lekarza nie chce na oczy widziec.

Mea (wiek w chwili wykrycia raka: 36 lat)
czerwiec 2012 mammografia, nic niepokojącego nie było, wynik prawidłowy. 
Pod koniec roku zauważyłam, że coś zaczyna się dziać, ale wszystko zwalałam na hormony ( pół roku wcześniej zmieniłam pigułki antykoncepcyjne). 
luty 2013 - odstawienie proszków 
13 marca 2013 biopsja i mammografia - guz 32x28mm - lekarz badający powiedział cytuję: "nie wyglada to dobrze"... 
25 marca 2013 wyniki: rak!!! 
05 kwietnia 2013 wizyta w szpitalu, chirurg stwierdza palpacyjnie, ze guz jest większy 
najpierw chemioterapia i we wrześniu 2013 operacja...to co wycieli miało obszar 6cm... 
Jak o tym myślę, robi mi się słabo

Ania_soWhat (wiek w chwili wykrycia: 33 lata)
Guzka maluśkiego znalazłam u siebie niecałe 2 miesiące temu, jednakże przy USG doktorek powiedział: "tam nic nie ma, i to pewnie hormonalnie przy cyklu, proszę przyjść za rok..." 
Dwa tygodnie później zaczyna pierś boleć znienacka jak cholercia... 
Łapię się na szybko ginekologa... on wykrywa guzka z łatwością wg niego na 1,67cm następnego dnia ten sam doktorek co wcześniej mówił że "nic nie ma" w tej piersi (lewa), znajduje wg zdjęcia od gina guzek na godzinie drugiej wielkości 1,74cm... 
Następnego dnia zgłaszam się do niego na biopsję cieńkoigłową, boli jak cholercia, treść gęsta okropnie także udaje mu się pobrać tylko parę kropelek przy pięciu (!!!) wkłuciach... (i tu już jakoś "czuję" że to nie będzie nic "lekkiego" ) 
Po tygodniu wynik, niestety znalezione komórki rakowe. 
Dodam że guzek naprawdę szybko rósł aż do pierwszej chemii.. ale to już dłuższy temat... 
Co do stwierdzenia że guzy to dopiero po pięćdziesiątce to jest niemoralny żart... na te wszystkie kobitki które spotkałam w czasie swojego leczenia to tylko dwie były po 50... 

Małgonia (wiek w chwili wykrycia raka: 51 lat)
Ja w listopadzie 2011 miałam mammografię robioną prywatnie i wszystko było OK a w sierpniu następnego roku był już rak na 3 cm!

Aquila (wiek w chwili wykrycia raka: 29 lat)
mnie z diagnozą: liczne łagodne torbiele (powstałe na tle hormonalnym) odesłali najlepsi spece z CO. Po kilku miesiącach wróciłam tam już z wynikiem prywatnie zrobionej biopsji. Radiolog, który skierował mnie na biopsję, też nic podejrzanego nie widział, biopsja była "dla pewności". Nie uważam tych wszystkich lekarzy za konowałów, trochę sobie poczytałam na temat swojego przypadku i wiem, że on często wygląda jak zupełnie niepodejrzane torbiele, a ekstremalnie rzadko się zdarza u kobiet w młodym wieku, mieli prawo tego nie podejrzewać, ale ci z CO mogli mi chociaż zasugerować wtedy zrobienie rezonansu, nawet prywatnie, ja wówczas byłam kompletnie zielona w temacie raka piersi, diagnostyki itp.; nie miałam pojęcia, że mammografia i usg są tak niemiarodajne przy "gęstych" cyckach 
z tym że trzeba mieć pieniądze żeby tę w/w "pewność" uzyskać/stracić już się pogodziłam, nie mogę pogodzić się z tym, że pacjent musi wiedzieć dużo więcej niż lekarz mu mówi

Magenta (wiek w chwili wykrycia raka: 36 lat)
Wrzesień 2013r: usg i guzek ok 1cm - zapewniono mnie, że zmiana łagodna i zalecono usg po 6 miesiacach. Marzec 2014r guzek w stabilizacji taki jak byl wczesniej. ( jestem wtedy juz w ciazy) Wrzesien 2014r usg i znow zmiana lagodna z tym, ze ma juz prawie 3cm - zalecono kontrol za 6 miesiecy. Ja jednak poszlam do onkologa... Cytuje: zle to wyglada. Potem biopsja cienka igla potem gruba igla - RAK! 2 pazdziernika cc a 13 listopada mastektomia. Lekarze ogólnie mówili, że w ciąży nie ma co się badać, bo są zmiany hormonalne i po co siać panikę!

Ikka (wiek w chwili wykrycia raka: 42 lata)
Radiolożka na usg zapewniała mnie , że moje guzy sztuk 2 to zwykłe gruczalowłókniaki, chirurg w badaniu palpacyjnym tez nie widział nic podejrzanego, dopiero wyniki biopsji zrobiona tak naprawdę dla potwierdzenia tych przypuszczeń były jak grom z jasnego nieba : RAK!!! Chirurg zapytany jak to możliwe? odpowiedział, że dla wykrycia raka można stosować tylko: 
- mammografię - jej skuteczność zależy jednak od budowy piersi ( w przypadku struktury gruczołowej wartość diagnostyczna jest mocno ograniczona ) i umiejętności robiącego mammografię : 
- badanie palpacyjne - i tutaj znaczenie ma samobadanie , żeby znać swoje piersi i dzięki temu zauważyć niepokojące zmiany 
- usg - które jest badaniem bardzo obiektywnym i zależy od umiejętności radiologa 
I tylko tyle - w każdym przypadku pojawia się czynnik ludzki , który jest omylny niestety smutny 
A do tego raczysko jest złośliwym stworzeniem i próbuje się kamuflować - dlatego trzeba czujnym i drążyc temat jeśli są jakies wątpliwości... 
W moim przypadku guza wychwyciłam sama mammografia nic nie wykazała, usg wykazało zmiany ale w ocenie radiologa miały być łagodne 
Tutaj na forum są same "specjalistki" od raka ale teraz kiedy temat ten przewija się wśród moich znajomych wiem ,że należę do zdecydowanej mniejszości...Kobiety lekceważą temat profilaktyki, badań nie dopuszczając do siebie myśli , ze im tez może przydarzyć się niechciany sublokator... 
Teraz jeśli zorientuje się , ze jakaś moja znajoma/ kolezanka jest na bakier z profilaktyką daję jej zadanie domowe : idż i zrób usg..Zresztą podejrzewam, że moja historia dała co niektórym do zrozumienia żeby to zrobić.

Agaba ( wiek w chwili wykrycia raka: 46 lat)
2001 rok -styczeń , wyczułam zgrubienie pod piersią. Prywatne badanie USG - diagnoza tłuszczak. 3 lata macałam sobie tego tłuszczaka pokazując go dwa razy ginekologowi i dwa razy endokrynologowi. Nic z tym nie zrobili, powtarzali jak mantrę - tłuszczak . Pani endokrynolog to nawet powiedziała (pamiętam to do dziś :" a co, czy ja jestem od diagnostyki piersi". Wreszcie poszłam w 2004 roku prywatnie na biopsję. Wynik rak. Po operacji okazało się, że 2 węzły zajęte + nacieka okoliczne tkanki. 
A teraz żeby było zabawnie: Z wynikiem biopsji wizyta w CO. Zlecono mammografię - nic nie wyszło, bo guz wysuwał się z aparatu. Zlecono USG - próbowałam zasugerować gdzie ma tą głowicą jeździć, ale "przesympatyczna" pani radiolog nie pozwoliła sobie nic zasugerować, po prostu kazała mi milczeć. Wynik USG - nie ma zmian. Dopiero jak moja lekarka, wściekła jak cholera, przyleciała do gabinetu USG i nakrzyczała na wykonującą badanie, to znaleźli tę zmianę. 
Wg mnie już w 2001 roku to był rak, tylko trafiłam na niedouczonych lekarzy. Gdyby wycięli go 3 lata wcześniej, to być może węzły byłyby czyste.

Endżi (wiek w chwili wyrycia raka: 31 lat)
Od kilku lat w prawej piersi miałam zmianę łagodną, dwukrotnie weryfikowaną w biopsji, która choc niegroźna (fibroademona) wymagała kontroli co pół roku. Zgodnie z zaleceniami lekarza karnie co pół roku stawiałam się na usg. I tak 29.11.2013 poza wspomnianą zmianą w prawej piersi nic nie budziło podejrzeń i zastrzeżeń lekarza. Pięć miesięcy później (pierwsze dni kwietnia 2013) podczas kolejnego usg okazało się że owszem zmiana w prawej piersi jest jak była, ale w lewej pojawiło się coś co od razu zostało zaklasyfikowane jako "zmiana podejrzana" (w obrazie usg 17mm, po operacji 14mm). Do momentu biopsji mialam jeszcze złudzenia że to kolejny gruczolakowłókniak (no przecież na raka piersi nie choruje się w wieku 31 lat??!!). 8 maja zrobiłam biopsję, a dzień później zadzwoniła do mnie położna i mój świat przewrócił się do góry nogami...

Nikulam (wiek w chwili wykrycia raka: 35 lat)
Piersi badałam regularnie od jakiś 12 lat u tej samej pani doktor.Luty 2013 lewa pierś czysta a w prawej coś nie budzącego podejrzeń, prawdopodobnie poszerzone przewody mlekowe, może uraz po zabawach z córka. Dla pewności prywatnie biopsja i wszystko ok. Zalecenia by zbadać za rok dostaję od chirurga onkologa do którego pognałam z wynikiem. 
Wrzesień 2013 mam wracać do pracy po wychowawczym więc pomyślałam że zbadam teraz już piersi bo nie będzie po powrocie do pracy czasu i znowu na rok będzie spokój. Leżę u mojej pani doktor, bada prawą i ok.nic nie ma po tym dziwnym czymś sprzed 6mc ale zaraz zaraz w lewej piersi za to aż 2 albo 3 guzy! W panice wciska mnie na biopsję do swojej znajomej na drugi dzień, oczywiście prywatnie.Przed biopsja robię jeszcze mamografie, która potwierdza 3 guzy. 16 września kończę 35 lat a 17 września odbieram diagnozę-rak 
Po biopsji niewyczuwalne wcześniej guzy rosną jak szalone, pierś robi się wklęsła, moja pani dr na usg widzi 4-ego guza.....10.10 po operacji okazuje się że były 3 które przez ten krótki czas od biopsji do operacji potroiły swoją wielkość. ...


Ewka (wiek w chwili wykrycia raka: 36 lat)
Ja miałam 36 lat,a w tym wieku nie choruje się na raka piersi.Znaleziony guz mnie bolał,a przecież nie powinien,bo rak piersi nie boli to zmiany hormonalne.Głupia i naiwna byłam słuchając tych bredni. Prawda była zupełnie inna: miałam raka i wcale w tej "bajce" nie byłam taka młoda,przekonałam się o tym wkrótce tu na forum. Mastektomia (16mm guz, usunięte węzły w tym 3 zajęte,6x AC brrr. Według mądrych głów rak piersi dotyka kobiety po menopauzie i im każe się baczniej obserwować.A w rzeczywistości jest zupełnie inaczej,bo skurczybyk czyha za plecami dużo młodszych kobiet,a menopauzę daje im w gratisie,taki jest rozrzutny

To tylko kilka historii i nie są jakoś specjalnie przeze mnie "wybrane". To wierzchołek góry lodowej. To nie są wyjątki, to jest właśnie reguła, którą możemy zaobserwować wśród pacjentek leczących się na raka piersi. Nie wiem gdzie te wszystkie kobiety, które się nie badały, którym rak rósł kilka lat. Jeżeli takie znajdziecie to napiszcie. Tymczasem wszystkie, które to dzisiaj przeczytałyście - zbadajcie swoje piersi już dzisiaj! Rak to burak i przychodzi nie proszony!

Zdrowia i mam nadzieję, że dotrę do was jeszcze z innymi historiami!
Anuk


I jeszcze jedna wiadomość: Z obecnie żyjących, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Biorąc pod uwagę wzrostowy wskaźnik zachorowalności, istnieje realne zagrożenie zwiększenia się liczby Polek, które zachorują w najbliższej przyszłości na ten nowotwór. Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65 roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat.(źródło: http://portal.abczdrowie.pl/wystepowanie-raka-piersi-w-polsce)
78 komentarzy:

 1. bardzo dobry post
  sama mogłabym kilka takich przykładów przytoczyć
  podoba mi się Twoje krytyczne spojrzenie na medialne informacje o raku piersi

  serdecznie pozdrawiam, ja tez po raku piersi, 3 lata po diagnozie
  serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Rybeńko:)
   Ja chcę mówić głośno o czym nie mówi się wcale. Statystyki dotyczące wieku sa moim zdaniem przestarzałe. Może kiedyś reguła była dzisiaj, patrząc na korytarze szpitala onkologicznego - wiek chorujących kobiet znacznie spadł. Mnie najbardziej przeraża, że można chodzić z bombą zegarową w piersi i być uspokajanym, że to nic groźnego a potem lekarz i pacjent zdziwieni. Jestem wściekła, że tak się dzieje, nie będę siedzieć cicho.

   Usuń
  2. a dodatkowo wzbudza się w kobietach poczucie winy mówiąc że oto jakiego dużego raka sobie wyhodowała...

   Usuń
  3. Miałam to samo Rybeńko - przy diagnozie usłyszałam "TO PANI WCZEŚNIEJ TEGO NIE ZAUWAŻYŁA?"
   Zauważyłam, kuźwa, tylko chciałam zobaczyć Pana głupią minę...egh

   Usuń
  4. ręce opadają


   a ja mam jeszcze jedna wywrotową myśl - żeby nie robić biopsji przy guzach wystarczająco małych żeby je usuwać i wysokim BIRADS. Niektóre dziewczyny mówią, że po biopsji guzy rosną w oczach!

   Usuń
  5. Czy Birads 4a to wysoko? bo mam w przewodach 9 m i skierowanie na biopsję. nie wiem, co robić. temat cyckowy dla mnie zupełnie nowy. Co radzicie?

   Usuń
  6. raka leczy się za 2 tygodnie

   Usuń
 2. rosną , mój po biopsji podwoił swoją wielkość , ale on miał III stopień złośliwości w skali więc się wściekał...- naomi

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje oo biopsji 3 urosły, dziś od razu bym wycinała, bez biopsji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój rósł 20 lat, a lekarze to partacze.

  OdpowiedzUsuń
 5. No, tos mnie zmotywowala..Zbieram sie by, po jakichs 2 latach, na usg piersi sie znow umowic, ale..odkladsm na jutro i kolejne jutro itd itp. Serdecznosci!

  OdpowiedzUsuń
 6. Aniu dobrze piszesz. Rak to burak przychodzi nieproszony i nie wiadomo kiedy co i jak. I potrafi rosnąć szybko 1cm w ciągu miesiąca na przykład. Tego nikt nie mówi???
  A młodym kobietom tez powinna być jakąś profilaktyka raka piersi zlecona. Co roku obowiązkowe USG od 20 r.ż. Takich kampanii brakuje!!!
  No i lekarzy przydało by się doszkolic. Ja tez uslyszalam ile tego guza se chodowalam. Aha miesiąc to na USG czekalam. Realia są inne niż TV pokazuje!!!
  Anetam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam za błąd. Oczywiście hodowałam.
   Dodam wiek zachorowania 31lat guz ok 5cm.
   Anetam

   Usuń
 7. Szlag mnie trafia,że człowiek chory musi być mądrzejszy od niektórych lekarzy,bo to co my wiemy oni powinni mieć w jednym palcu. No, a obwinianie,za wyhodowanie guza to już istna paranoja !!!!!!
  A co do tv to nie raz przekonałyśmy się,że kłamie.

  Trzymam za Ciebie :***

  OdpowiedzUsuń
 8. Statystyki są do du..,ja swojego guza znalazłam po 10 miesiącach po usg w wieku 37 lat
  od razu poszłam do onkologa i już po minie p.doktor i obrazie na monitorze wiedziałam że to coś złego...
  później mastektomia,chemia,radio-,teraz już"tylko" nolvadex i kontrole co 2miesiące
  dodam,że nie palę,nie nadużywam alkoholu,zdrowo się odżywiam,ćwiczę,nikt w rodzinie nie chorował na nowotwór piersi,mam trójkę dzieci,które karmiłam piersią,więc skąd to gadzisko się qr.. we mnie wzięło?
  pozdrawiam serdecznie,dużo sił wszystkim walczącym,i bądźmy upierdliwe,walczmy o badania
  bo zdrowie to najcenniejszy dar jaki mamy
  buźka:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i nie, ale sprawią, że szybko będziemy mogli zacząć działać. Rak piersi odpowiednio wcześnie wybadany jest w stu procentach wyleczalny. Więc mamy wpływ na to co będzie mimo, że bierzemy tabletki antykoncepcyjne, żyjemy w świecie jakim żyjemy.

   Usuń
  2. Dlatego się cały czas powtarza, że badanie raz na rok to za rzadko! Minimum raz na pół roku. Przy okazji wizyty u ginekologa powinno się wtedy pobrać cytologię, zrobić badanie piersi, najlepiej USG. Ale teraz niech się przyznają Panie które chodzą raz na pół roku do lekarza... Sądzę, że niewiele jest takich. Raz na rok to i tak dobry wynik... To wszystko sprawia, że jesteśmy w czołówce krajów gdzie umieralność na raka piersi jest tak wysoka.

   Usuń
 9. Przerażające ale prawdziwe....
  Samobadanie przede wszystkim, USG raz do roku - to jest podstawa. Sama mam lat 30, a większość koleżanek nigdy do tej pory nie robiła badań USG piersi - dla mnie to szokujące w dzisiejszych czasach....ja robię usg co najmniej od 23 roku życia.
  Ginekolog badając nasze piersi nigdy nie odróżni czy jest to torbiel, włókniak czy tłuszczak... Niezbędne jest USG przeprowadzone przez dobrego specjalistę...
  Mojej mamie rak urósł w przeciągu 6 miesięcy, wykryła go sama podczas samobadania - regularne usg każdego roku - w maju usg czysto, w listopadzie guz 1,5x2cm. Oczywiście ginekolog uważała że to nic groźnego, ale upór pacjenta - USG i biopsja pokazały co innego. Rak "hormono" zależny - więc wina przyjmowania środków hormonalnych - zakomunikowane wprost przez lekarza (bez ściemniania i owijania w bawełnę). Absolutny zakaz od lekarza przyjmowania hormonów przez córkę (czyli przeze mnie). Wszystko zależy na jakiego lekarza trafimy - taka jest prawda, a wiedza większości z nich budzi ogromne wątpliwości.
  Mamie w roku 2014 minęło 5 lat od operacji, w tym mija 5 lat o chemioterapii...wszystko się udało, ale oczywiście operacja prywatnie bo w Warszawie kolejka do Centrum Onkologii co najmniej 3 miesiące, a na to czasu nie ma....A biopsja tylko rozwściecza raka i powoduje jego szybko rozrost....

  Zdrowia przede wszystkim i regularnych badań USG.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. graszka Obecnie mam 57 lat.W 2010 r wykryłam sobie guzka w prawej piersi, zawsze miałam guzki w lewej- torbiele, więc jak wyczułam guzka pomyślałam kolejna torbiel. Zgłosiłam sie do onkologa ,który dał skierowanie na usg, badanie stwierdziło włókniaka, badanie biopsji cienkoigłowej potwierdziło włókniaka. Pan doktor kazał przyjść za pół roku zrobić usg. Tak zrobiłam ,po pół roku zgłosiłam się znowu na usg ,które potwierdziło włókniaka o takich samych wymiarach jak poprzednio. Zgłosiłam się do lekarza, który zaproponował mi wycięcie włókniaka zapewniając mnie,że to nie rak.Po wykonaniu biobsji wykryto cc mamae -rak piersi.Płacz, . Inny lekarz robił operację bo ten co wszystko spieprzył i wyhodował mi raka obraził się na mnie. Całe szczęście bo trafiłam na dobrego chirurga onkologa i onkologa. Pierś mam usunietą radykalnie wraz z węzłami chłonnymi. Nie miałam chemii ani radioterapii. Mam raka hormonozależnego- chociaż nigdy żadnych hormonów nie bralam. Biorę hormon Lametta. Pozdrawiam serdecznie.operację miałam w 2011 roku. Po operacji trzeba dbać o rękę bo brak węzłów chłonnych

   Usuń
 10. annzaw sie klania, wykrycie w wieku 31 lat- chirurg onkolog do którego sie udałam po wymacaniu guza dal z laski swojej skierowanie na biopsje twierdzac ze to na pewno lagodny ( wywiad rodzinny, mama rak jajnika-młodo! !, babcia rak piersi). Jak po dwóch miesiach przyszlam z wynikiem to nawet mi w oczy nir popatrzyl. Guz zdążył w tym czasie urosnąc z 11 mm do 17 mm....

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolejny mit: rak piersi nie boli. Mnie bolal.
  Pierwsza diagnoza w wieku 26 lat (2007 rok), wowczas w tamtym osrodku uwazana bylam za rekordzistke. 2010 rok: miejcowy nawrot. 2014: przerzuty.
  Od dawna juz moj niechlubny rekord zostal pobity. Obecnie nalezy on do 17-latki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Powtarzane schematy nie pomagają nikomu.. Dlatego na początku choroby za cel postawiłam sobie uświadomoś kogo się da, ze to tak jednak różnie bywa..

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję za piękny wpis, za te wszystkie historie, za próbę uświadomienia ludziom, jak ważna jest profilaktyka. Ja badam się regularnie (usg tarczycy, piersi, ginekologiczne, jamy brzusznej, badania krwi - mniej więcej raz w roku - profilaktycznie, na wszelki wypadek, żeby mieć pewność), a 90% mojego otoczenia (w tym mój mąż) uważa mnie za hipochondryczkę... Nacia, 28 lat

  OdpowiedzUsuń
 14. kiedy jesteśmy zdrowi nie myślimy o raku......teraz on wtragnął w nasze życie....my walczymy i wygramy!!! ale i przy okazji inne kobiety możemy gnac na badania ato nie łatwe..choc kilka mych kolezanek jak się o mnie dowiedzialy to robiły sobie mammografię....dobre i to
  Pozdrawiam
  Trzymajmy się zdrowo!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziekuje, za cenny wpis. Czekam na wiecej. Zdrowka!! Jestes super!! Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 16. I ja się zamelduję. 33 lata. Od listopada ub roku żyję ze świadomością raka potrójnie negatywnego. Przerzuty do węzłów chłonnych. Obecnie po 4 wlewach chemii przedoperacyjnej. W kwietniu planowana mastektomia z usunięcie węzłów. Guza znalazłam jeszcze karmiąc niespełna roczną córeczkę. 4 mce wcześniej gin nic nie wyczuła palpacyjnie. W październiku zastałam już 2cm bydlaka :-/ walczę i zwycieżę!!!!

  OdpowiedzUsuń
 17. LUCY1985 melduje, ze nie ma bardziej durnego mitu nad ten, ze rak piersi nie boli! W lutym zaczela bolec piers, jako ze mama i babcia zmarly na raka piersi to bardzo dbalam i co 5-6 mies chodzilam na usg do dr Joanny Jedrys. Po usg dr stwierdzila ze piers zdrowa i mam wyluzowac i za 6 m-cy zglosic sie na kontrolne usg. A piers nadal bolala a Pani jedrys skutecznie uspila mi czujnosc... Piers na tyle bolala, ponadto zaczelam wyczuwac nagle spory guz wiec w czerwcu usg u innego specjalisty - zmiana podejrzana 13x18 mm, pozniej mammo prywatnie - zmiana rakowa, biopsja z grubej igly prywatnie - invasive carcinoma. I swiat sie zalamal! Dodam jescze ze czuje ogromny zal do dr anny brandys z kliniki na garncarskiej w kr. Gdy zglosilam sie do niej gdy juz piers bardzo bolala i wyczuwalak guza ona - linijka zmierzyla guza i powiedziala - typowa torbielka- dam skierowanie na biopsje bac z usg za miesiac, sciagna pani plyn i pani ulzy. Poza tym powiedziala : czy pani nie wie ze rak piersi nie boli? Taaaa... Mnie bolal. Zajebiscie bolal!!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam.
  Mój rak też bolał! zostałam zdiagnozowana w wieku 28 lat...Jak powiedziałam lekarzowi że boli stwierdził,że to niemożliwe zupełnie jak to,że ziemia jest okrągła,ehh. Młode kobitki czesto myslą ze to ich nie dotyczy tymczasem oddziały szpitalne wręcz zawalone są młodymi pacjentkami.Uświadamiajmy je jak mogą sobie pomóc! taki wpis jest bardzo cenny.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam dziewczyny. Mam 45 lat i jestem w tej bardzo trudnej sytuacji,że mam wizyte umówioną do onkologa. Miesiąc wcześniej badane piersi przez lekarza i wszystko ok. Skierowanie na rutynowe badania Usg macicy i piersi. Macica ok. Na usg piersi jechałam tylko przyklepać że jest dobrze. I tu dzong. Pani radiolog znalazła niepokojącą zmane i teraz żyję w szoku. I czekam ��

  OdpowiedzUsuń
 20. http://zdrowepiersi.com.pl/
  polecam!

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam,USG robiłam w lutym lekarz stwierdził ,że mam łagodną zmianę w prawej piersi na godz 9 o wymiarach 13x3x9 mm BIRADS 2 i będziemy obserwować badanie za pół roku. Po dwóch miesiącach zrobiłam Mammografię i dołączyłam w trakcie badania wyniki USG by mieli na względzie wykrytą łagodną zmianę- wynik żadnych zmian wszystko ok badanie za 2 lata.Minęło 4miesiące nowe USG i okazuje się zmiana 13x9x11 podejrzana BIRADS 4b plus tłuszczak 8mm.Jestem załamana co się stało? Dlaczego zaufałam lekarzowi a teraz żyję w strachu nic nie wiem czekam na wizytę u onkologa.Najdziwniejsze są znaki zapytania ze strony radiologa w opisie sugeruje biopsję gruboigłową.Lekarz ginekolog też jest za biopsją ,ale mówi by po niej i tak wyciąć to paskudztwo bo węzły chłonne są czyste więc nie ma co czekać.Wpadłam w jakąś otchłań spraw, których nie rozumiem i nie chcę czegoś przeoczyć.Poszę o pomoc...

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam,USG robiłam w lutym lekarz stwierdził ,że mam łagodną zmianę w prawej piersi na godz 9 o wymiarach 13x3x9 mm BIRADS 2 i będziemy obserwować badanie za pół roku. Po dwóch miesiącach zrobiłam Mammografię i dołączyłam w trakcie badania wyniki USG by mieli na względzie wykrytą łagodną zmianę- wynik żadnych zmian wszystko ok badanie za 2 lata.Minęło 4miesiące nowe USG i okazuje się zmiana 13x9x11 podejrzana BIRADS 4b plus tłuszczak 8mm.Jestem załamana co się stało? Dlaczego zaufałam lekarzowi a teraz żyję w strachu nic nie wiem czekam na wizytę u onkologa.Najdziwniejsze są znaki zapytania ze strony radiologa w opisie sugeruje biopsję gruboigłową.Lekarz ginekolog też jest za biopsją ,ale mówi by po niej i tak wyciąć to paskudztwo bo węzły chłonne są czyste więc nie ma co czekać.Wpadłam w jakąś otchłań spraw, których nie rozumiem i nie chcę czegoś przeoczyć.Poszę o pomoc...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Violu, napisz mi z jakiego miasta jesteś, popytam o dobrego onkologa.jeśli jesteś na facebooku to znajdź mnie: anuk iwaniuk- będzie łatwiej pogadać przez czata, a jeśli nie, napisz maila na burak.anuk@gmail.com, postaram Ci się pomóc jak mogę:)

   Usuń
 23. Witam.

  Rak piersi boli...na raka zmarła moja babcia i rodzona siostra....nie piszę o swoim przypadku bo narazie mnie on nie dotyczy ale pamiętam jak siostra skarżyła się na ostry ból w prawej piersi a po tygodniu w waniie wyczuła guzek. Mieszkamy od dziecka w Polskiej rodzinie w Paryżu i jak mam blędy to przepraszam... pózniej chemia leki i na 9 lat było ok zmarła w marcu. Proszę nie bagatelizować bolu piersi nawet jak lekarz twierdzi że rak nie boli!

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam, ja narazie jestem w trakcie diagnozy, pół roku temu usg oki, tydzień temu zmiana o cechach fa 8mm,birads2.kontrola za 3msc,ale ja się nie dam zbyć, moja mama miała przed40stką raka piersi. Lekarz który robił usg, nie wygląda na doświadczonego i ta niepewność w diagnozie nie pozwoli mi spać spokojnie, dopóki tego nie zdjagnozuję. Wasze wpisy tylko potwierdzają słuszność mojego działania. Ginekolog skierował mnie na biopsję. Dam znać co wyszło. Ewa 33lat

  OdpowiedzUsuń
 25. "Kiedy zachorowałam jedna myśl pozwoliła mi przetrwać ten pierwszy szok i niedowierzanie - "to nie mogło wydarzyć się bez powodu". "
  Zgadza się.Jak ktoś pali pety(to nie wiem czy dotyczy autorki) ,łyka syfiaste żarcie i wodę i trującymi perfumami się okadza to nic dziwnego.Ja mam problem z tym aby zrezygnować ale przynajmniej stosuję prewencję antynowotworową.

  OdpowiedzUsuń
 26. To i ja cos powiem, straszne ze tak wiele kobiet doswiadcza tej strasznej choroby!! Moja mama ma 57 lat i rak jest z przerzutami na wezly chlonne. Babcia miala w wieku 67 lat, nie moge w to uwierzyc.

  OdpowiedzUsuń
 27. Cd.. Badania we wrzesniu nic nie pokazaly, a w grudni zaczelo rosnac!!! Straszne ze rozrosl sie tak szybko!!! W 1 miesiac chyba 2 razy zwiekszyl! Boje sie o nia bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 28. Cd. Najpierw mama ma miec chemie 6 razy a dopiero w czerwcu operacje i pozniej jeszcze radio! Okropne! Ale wyzdrowieje! Bedzie zdrowa!!!

  OdpowiedzUsuń
 29. czytam i nie wierze, a sama jestem udanym przypadkiem gruczolakowłókniaka , który został usunięty z margineesem. jego wynik wskazał na etap złośliwienia! to jak wygrać w lotka , a nie dostać wygranej. dalsze leczenie to obserwacja....

  OdpowiedzUsuń
 30. Kochane Panie , jestem zdrowym (fizycznie) mężczyzną. Los sprawił , że jestem jednocześnie psychicznym wrakiem , ale to inna historia. Wszelkie fora naszpikowane są "hura optymizmem". Niestety życie z rakiem nie jest "przyjemne" i muszę być brutalny, optymizm tak ale przede wszystkim pragmatyzm.Z moich obserwacji wynika że diagnozy i "serwowane" sposoby leczenia ,najczęściej są leczeniem standardowym , wymuszonym przez NFZ. Na marginesie większość pacjentów mając "ich" pieniądze czyli Wasze pieniądze mogła by wygrać z rakiem a na pewno odroczyć na wiele lat odejście z tego świata. Mam prawo tak pisać ,pośrednio walczę z tą okropną chorobą od kilkunastu lat jak na razie przegrywam, straciłem Ojca i Małżonkę. Musicie zdać sobie sprawę , że walczycie o własne życie i nie może być mowy o kompromisach, zero zaufania do lekarza prowadzącego (taki lekarz jest w pracy, narzucili tym biednym ludziom ograniczenia z którymi na początku się nie zgadzają , a po pewnym czasie większość z nich traktuje ten nienormalny stan za normę), każdą ich diagnozę i sposób leczenia konfrontujcie z diagnozą i zaleceniami dotyczącymi leczenia u innego lekarza . Oczywiście nie informując ich o tym fakcie(większość potrafi się "obrazić") Wykorzystajcie wszystkie dostępne znajomości (sprawdziłem -działa), jeżeli trzeba "dać w łapę" nie wahajcie się (oczywiście po uprzednim sprawdzeniu , czy nie są to pieniądze wyrzucone w błoto). Jeżeli trzeba sprzedać cały dorobek , sprzedajcie . Bez pieniędzy można żyć. Bezsensem jest umrzeć z pieniędzmi. Jeszcze jedna BARDZO WAŻNA uwaga nie traćcie pieniędzy na "cudowne" leki (osobiście sprowadzałem z Meksyku lek o nazwie "Osol" to NIE DZIAŁA !!!, wszelkie "pestki" soki z buraka i inne gorczyce , to strata czasu i pieniędzy). Wszelkie fora "lekowe" nastawione są na zysk wykorzystując Waszą chorobę. Są obrzydliwi . Jeżeli już decydujecie się na ryzyko wydania zazwyczaj dużych kwot namawiam na łapówkę skierowaną do osób , które decydują o kwalifikacji pacjentów do klinik badających nowe sposoby leczenia raka. Nowy lek "nie standardowy" potrafi przedłużyć życie z rakiem w przypadku mojego Ojca o pięć lat od chwili wykrycia zaawansowanej fazy choroby(lekarz , który wykrył tzw. białaczkę przekazał mi informację że życie mojego Ojca zbliża się ku końcowi, trzy miesiące , do roku) Pomimo tak pesymistycznego tekstu życzę wszystkim Wam powrotu do zdrowia. Nie pozwólcie aby decydowano o Waszym życiu w gabinetach Narodowego Funduszu Zdrowia, musicie walczyć o nie same.Służę pomocą , oczywiście w miarę moich możliwości , mój adres poczty: dlahospicjum@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam. Czy któraś z Pań chciałaby pomóc studentce w badaniach proseminaryjnych ? Przeprowadzam badania kwestionariuszowe u kobiet, które leczą się metodą oszczędzającą pierś. Badania są w pełni anonimowe i służą TYLKO do celów naukowych. Jeśli któraś z Pan jest chętna, proszę o kontakt pod postem. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 32. szukam chętnych chorych na raka z guzami nie więcej niż 3cm, które nie odbywały radioterapia. dla nowej metody niszczenia komórek nowotworowych. Pisz na e-mail. viktor60m@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 33. Mam 25 lat ivw lewej piersi mam wlokniaka boli mnie cała pachą i w okolicach tego guzka do tego mam tachykardie byłam u specjalisty i nie stwierdził że to rąk ale umówił mnie na 7 lipca na usg

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam,mam 30 lat i w marcu br wyczułam w prawej piersi guz;usg jedno ale pani w Gdańsku robiła mi je aż ze 3min(prywatnie) i stwierdziłam,że coś nie dokładnie więc u innej pani doktor zrobiłam i jest zmiana 14*13*9;wysłano mnie do onkologa i pierwsze co zlecił to biopsja cienkoigłowa -jak sobie ją wspomne to aż mnie nosi,bo usłyszałam w gabinecie pobrań:z czymś takim pani od razu do lekarza przybiegła?-trochę się zdziwiłam ale cóż,najgorsze było przede mną jak nakówali mnie dwa razy i ten guz był tak twardy że aż czułam jak mi się przez niego przebijają a ból -tragedia.Ale niby z wyniku nic nie wyszło,a pierś następne dwa m-ce bolała jeszcze bardziej.W czerwcu prywatnie zrobiłam usg i szok: stara zmiana miała już 22*17*15,nowa 14*13*11 i w gratisie w drugiej piersi 8*6*4 oraz jakieś pojedyńcze torbiele.Świat mi się przewrócił do góry nogami.Jestem już po zabiegu usunięcia guzów w prawej piersi i czekam z niepokojem na wyniki.
  Mam dwóch synów 8lat i roczek i nie mogę i nie dopuszczam do siebie myśli,że coś będzie nie tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i jak wyniki wyszly

   Usuń
  2. Nowotwór niezłośliwy,silna dysplasia,a ostatnie usg wykazało nowe zmiany.W tym tygodniu mam jeszcze galaktografię i ponowne usg

   Usuń
  3. W lipcu miałam usuwane dwa guzy-dysplasia ,we wrześniu kontrolne usg -jakieś małe torbielki i niewielka zmiana- BIRADS 3.W pażdzierniku strasznie zaczęła mnie boleć pierś ta po zabiegu-kontrolne usg w WCO-pani radiolog widzi tylko zaburzenia i blizny po zabiegu-za 6 miesięcy do kontroli,ale ja nie odpuściłam tematu bo pierś mi czasami puchnie i poszłam do innej radiolog prywatnie i jest zmniana 28mm/18/9mm pod operowaną blizną i tym sposobem awansowałam na BIRADS 4 :-( .Mój onkolog trochę się żdziwił,bo jak to on twierdzi że wierzy tylko lekarzom z WCO,ale jak zbadał mnie i wyczuł gada to zmienił zdanie i po nowym roku będę miała zabieg i już bez biopsji,jak to powiedział-żeby nie drażnić tego

   Usuń
 35. http://v.youku.com/v_show/id_XMTc3MjI0OTEyOA==.html

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam mam 42 lata we wrześniu tego roku wyczułam guz w piersi poszłam do swojego lekarza rodzinnego.Ten zaraz mnie skierował do chirurga onkologa.Lekarz onkolog skierował mnie na badanie usg piersi i teraz zmiana ta która ja znalazłam to torbiel 8mm oprucz tego włokniak do tego jakies zmiany hypoechogenne o policyklicznych zarysach jedna 8 mm,4mm i 5,5 mm z oznaczeniem birads 4a.Dziś bylam z wizytą u onkologa z wynikiem usg sam byl zaskoczony ze tyle zmian mam w piersi powiedzial ze prawdopodobnie to gruczolowłókniaki ale az tyle.Skierował mnie na biopsje wiec ide prywatnie bo jak mam czekac do przyszlego roku to zwariuje martwie sie czy to nie jest jednak cos powaznego.Na biopsje ide we wtorek za 6 dni jestem cala poddenerwowana tym wszystkim ale musze czekac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wyszła biobsja? Masz już wyniki? daj znać!

   Usuń
 37. Miałam guza piersi. Został usunięty i jak dotąd jest wszystko ok. Gdy zachorowałam, zaczęłam interesować się tematyką nowotworów i trafiłam na fajną książkę ,,Ja, Ovosan''.

  OdpowiedzUsuń
 38. Hej, mam 30 lata pół roku temu, przy zwykłej kontroli USG wykryto mi 3 torbiele ok 0,4 x 0,5 cm, Birads 2 czyli nie ma się czym przejmować. Na chwilą obecną, 2 torbiele mi nieznacznie urosły 0,6 x 0,5 cm, ale jeden wydał się dla radiologa "podejrzany". Chodziło o to, że jego zawartość nie była przejrzysta, tylko mętna. Oznaczyła mi to jako Birads 3, czyli do kontroli za 6 miesięcy. Dodam, że ta pierś w której jest podejrzana torbiel, mnie boli. Sama także go wykryłam palpacyjnie, miałam wrażenie, że jest twardy i się nie przemieszcza. Na badaniach krwi wyszło mi Ob 33 czyli organizm z czymś walczy. Co doradzacie mi robić dalej? Czekać? Przebadać się u kogoś innego? Dodam, że jestem z Wrocławia, a badałam się w lux medzie. Pozdrawiam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hej, na wszelki wypadek idź do innego lekarza, najlepiej do najbliższej poradni raka piersi (jakiś szpital onkologiczny w okolicy?) Trzeba by było to sprawdzić, będziesz sobie plula w brodę do końca życia jak za pół roku okażę się, że to przerodziło się w raka, a tutaj jak sama widzisz jest masa takich historii. Mówią, że rak nie boli, ale zdarza się, że boli, więc na prawdę należy to sprawdzić. Trzymam kciuki

   Usuń
  2. Na jutro umówiłam się kolejne badanie USG, a na piątek do onkologa. Święta racja... najchętniej bym w tej chwili to "coś" wycieła. Dziękuję za odpowiedz, Pozdrawiam

   Usuń
  3. Sylwia, trzymaj się i daj mi znać, najlepiej maiowo, nie wszyscy muszą czytać;) mój mail: burak.anuk@gmail.com albo znajdź mnie na fejsie anuk iwaniuk.
   Trzymam kciuki!

   Usuń
 39. Naprzeciw kobiecym potrzebom wyszli polscy naukowcy, konstruując system Braster do samodzielnego badania piersi przez kobiety w domu www.braster.eu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze:) Rak się może przyplątać nawet do młodej dziewczyny. Trzeba uświadamiać kobiety, dziewczyny, córki, matki, żony a nawet kochanki. Piersi trzeba regularnie badać, można to robić na wieloraki sposób. Można chodzić na prywatne badania, można na nfz, ale jest szansa się nie doczekać badania, niestety u nast to tak działa. Fajną sprawą jest ten braster, zastępuje typową palpację a daje dużo większą szansę na szybsze wykrycie zmian w piersi.

   Usuń
 40. Ja mialam wycinanego gruczolakowłokniaka w wieku 20 lat. teraz po 5 latach kolejne guzy z torbiela w tej samej piersi. Z biposji gruboiglowej wynika, ze to zmiany lagodne. za trzy miesiace kontrol. Jak beda się guzy powiekszac albo się zezlosliwia to wtedy usuwamy.

  OdpowiedzUsuń
 41. Witam, u mnie raka wykryto w wieku 25 lat (październik 2016r.) całkiem przypadkiem. Jestem nosicielką wadliwego genu BRCA1 (w rodzinie jedno zachorowanie na raka wieku 38 lat). Zaczęło się tak ... Ze względu, że posiadam wadliwy gen BRCA1 byłam pod stałą kontrola poradni genetycznej. W maju miałam USG, były torbiele. Nie miałam się w zwyczaju badać, ale że skończyłam 25 lat doszłam do wniosku, że czas najwyższy. Zbadałam się pierwszy i zaraz ostatni raz. Moja mama zmarła 11 lat temu i to ona chyba na demną czuwała, żebym się zbadała. Miałam to zrobić 5 dni po okresie. Oczywiście uważałam, że zapomnę. Jedna pamiętałam. Wyczułam sobie guzka, myśląc że to torbiel. Zadzwoniłam do poradni gen., powiedziałam pani doktór, że coś tam mam i pewnie to torbiel to raczej nie ma sensu przyjeżdżać, ale mi powiedziała, żebym się pokazała to dostanę skierowanie na rezonans magnetyczny, który potwierdzi torbiele. I się zaczęło... Wyniku nie było dość długo co wydało mi się dziwne, ale stwierdziłam, że jakby było coś nie tak, to przecież już bym wiedziała. Następnego dnia obudził mnie telefon iż mam się zgłosić na dodatkowe badanie USG celowane. Do dziś pamiętam ten nieszczęsny telefon i to co mówiła do mnie pani. Pojechałam na następny dzień, po USG usłyszałam, że trzeba zrobić biopsję grubo igłową wtedy to mnie ogarną strach. Tego samego dnia poszam do chirurga i dostałam skierowanie na biopsję. Badanie było tydzień później. Po równych 2 tygodniach zadzwonili do mojej siostry zamiast do mnie, że mam się zgłosić jak najszybciej do szpitala i pytali do jakiego chirurga chodzę. Jak się o tym dowiedziałam to od razu do nich dzwoniłam, ale nikt nie odbierał. Zadzwoniłam więc do por, gen. pani doktor powiedziała, że ona pójdzie dopyta o wynik, przed 14 miałam zadzwonić. O 13:32 wzięłam telefon do ręki i poczułam wielki strach wiedząc, że moja pani doktor już wie. W telefonie usłyszałam, że nie wolałabym mi takich informacji nie przekazywać przez telefon, więc zapytałam, że czy to rak, usłyszałam, że niestety tak, a potem czy złośliwy i kolejny cios, bo znów usłyszałam, że tak ... Byłam wtedy w pracy i płakałam, każdy myślał, że się przeziębiłam, a ja mówiłam, że mam alergie. Guz miał na rezonansie 18*15*19, po USG 18*14. Po biopsji 25*15. Węzły czyste.Dwa receptory ujemne, a HR dosatni. Jestem w trakcie chemioterapii, mam wziąć 6 wlewów, jeszcze trzy. Potem operacji z rekonstrukcją i jeszcze przez rok herceptyna.Długo moi znajomi nie mogli uwierzyć w ten wynik, a ja nadal w niego nie wierzę ... nie wierzę w to, że walczę o ZDROWIE I ŻYCIE. Ja się nie czuje, żebym miała raka (mówię na niego DZIAD. Mój rak tak naprawdę nie dawał żadnych objawów, miałam jakieś mrowienia w łopatce i ból kręgosłupa, ale nie mam przerzutów, więc to chyba nie od tego. Okres był normalnie, a rak złośliwy. Moi lekarze nie wierzyli w ten wynik, byli w szoku. Boję się ...

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam, u mnie raka wykryto w wieku 25 lat (październik 2016r.) całkiem przypadkiem. Jestem nosicielką wadliwego genu BRCA1 (w rodzinie jedno zachorowanie na raka wieku 38 lat). Zaczęło się tak ... Ze względu, że posiadam wadliwy gen BRCA1 byłam pod stałą kontrola poradni genetycznej. W maju miałam USG, były torbiele. Nie miałam się w zwyczaju badać, ale że skończyłam 25 lat doszłam do wniosku, że czas najwyższy. Zbadałam się pierwszy i zaraz ostatni raz. Moja mama zmarła 11 lat temu i to ona chyba na demną czuwała, żebym się zbadała. Miałam to zrobić 5 dni po okresie. Oczywiście uważałam, że zapomnę. Jedna pamiętałam. Wyczułam sobie guzka, myśląc że to torbiel. Zadzwoniłam do poradni gen., powiedziałam pani doktór, że coś tam mam i pewnie to torbiel to raczej nie ma sensu przyjeżdżać, ale mi powiedziała, żebym się pokazała to dostanę skierowanie na rezonans magnetyczny, który potwierdzi torbiele. I się zaczęło... Wyniku nie było dość długo co wydało mi się dziwne, ale stwierdziłam, że jakby było coś nie tak, to przecież już bym wiedziała. Następnego dnia obudził mnie telefon iż mam się zgłosić na dodatkowe badanie USG celowane. Do dziś pamiętam ten nieszczęsny telefon i to co mówiła do mnie pani. Pojechałam na następny dzień, po USG usłyszałam, że trzeba zrobić biopsję grubo igłową wtedy to mnie ogarną strach. Tego samego dnia poszam do chirurga i dostałam skierowanie na biopsję. Badanie było tydzień później. Po równych 2 tygodniach zadzwonili do mojej siostry zamiast do mnie, że mam się zgłosić jak najszybciej do szpitala i pytali do jakiego chirurga chodzę. Jak się o tym dowiedziałam to od razu do nich dzwoniłam, ale nikt nie odbierał. Zadzwoniłam więc do por, gen. pani doktor powiedziała, że ona pójdzie dopyta o wynik, przed 14 miałam zadzwonić. O 13:32 wzięłam telefon do ręki i poczułam wielki strach wiedząc, że moja pani doktor już wie. W telefonie usłyszałam, że nie wolałabym mi takich informacji nie przekazywać przez telefon, więc zapytałam, że czy to rak, usłyszałam, że niestety tak, a potem czy złośliwy i kolejny cios, bo znów usłyszałam, że tak ... Byłam wtedy w pracy i płakałam, każdy myślał, że się przeziębiłam, a ja mówiłam, że mam alergie. Guz miał na rezonansie 18*15*19, po USG 18*14. Po biopsji 25*15. Węzły czyste.Dwa receptory ujemne, a HR dosatni. Jestem w trakcie chemioterapii, mam wziąć 6 wlewów, jeszcze trzy. Potem operacji z rekonstrukcją i jeszcze przez rok herceptyna.Długo moi znajomi nie mogli uwierzyć w ten wynik, a ja nadal w niego nie wierzę ... nie wierzę w to, że walczę o ZDROWIE I ŻYCIE. Ja się nie czuje, żebym miała raka (mówię na niego DZIAD). Mój rak tak naprawdę nie dawał żadnych objawów, miałam jakieś mrowienia w łopatce i ból kręgosłupa, ale nie mam przerzutów, więc to chyba nie od tego. Okres był normalnie, a rak złośliwy. Moi lekarze nie wierzyli w ten wynik, byli w szoku. Boję się ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęśliwie raka szybko wykryli, zapytaj lekarza o usunięcie piersi zdrowej z jednoczesną rekonstrukcją, skoro masz brca to warto to zrobić, no i na pocieszenie będziesz miała piersi nie poddające się uplywowi czasu ;)
   Nie chcę, żebyś odebrała to źle, ale mam zapędy edukacyjne ;) - każdy rak jest złośliwy, bo rak to inaczej nowotwór złośliwy. Nowotwory dzielą się na złosliwe i niezłośliwe, złośliwe to: rak, czerniak, chłoniak glejak i pewnie jeszcze o czymś zapomniałam. Zwracam na to uwagę, bo warto znać swoją chorobę, lekarze też inaczej będą z Tobą rozmawiać jak będziesz dobrze zorientowana. Warto się w tym kierunku dowiedzieć podstaw- jaki masz rodzaj raka, jakie receptory, jaką chemię ci podają itp.
   Z całego serca życzę dużo zdrowia!

   Usuń
  2. Hej, rak jest inwazyjny, złośliwy, dwa receptory ujemne i jeden dodatki (HR), Chemie mam HTC, a więcej w sumie nie chce wiedzieć, bo w necie jest dużo błędnych informacji. Po co się oczytać i potem się zastanawiać ... Drugą pierś chce usunąć, ale nie wiem co na to chirurg i NFZ, podobno od tego roku nie usuwa się profilaktycznie zdrowej piersi, bo NFZ takie wydał rozporządzenie, ale ja trafiłam do chirurga w listopadzie 2016. 6 marca mam wizytę u chirurga to się wszystkiego dowiem. Boję się też o jajniki, usunąć ich teraz nie mogę, bo się raz wpędzę w osteoporozę, problemy układem krążenia, zestarzeje się bardzo szybko, a do tego nie mam jeszcze dzieci ;/. Ciężka sprawa. Chcę jeszcze wykonać test ROMA i myślę, że on będzie miał duży wpływ na decyzję co zrobić o jajnikach. A co do wiedzy medycznej to mam ją dość sporą i lekarze mnie tak szybko nie spławią :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 43. Witajcie , czytam i czytam
  . Mam pytanie co radzicie mi Robić ? Od 2008 roku w prawnej piersi na godzinie 12
  Mam zmiane tluszczak 4,7 mm. Sa różnice w odczytach w 2015 roku na godzinie 12 zmiana morfologii tłuszczaka w tkance podskórnej o wym 4,5!mm bez cech zmian torbielowatych i litych .2013 rok sutki o utkanie gruczołowe tłuszczowymi. Na godz 12 przybrodawkowo hiperechogenna zmiana o morfologii tłuszczaka w tkance podskórnej 4 mm poza tym bez cech torbielowatych i litych . 2010 rok w sutku prawym na godz 12 w obrębie tkanki tłuszczowej zmiana hiperechogeniczna o wym 4x 3 mm mogąca odp tluszczakowi birads usg 3. Wskazana konsultacja w poradni sutkowej i maografia w ramach profilaktuki .'2009 rok 4x4x3 tluszczak .w 2016 roku lekarka robiła usg z elastografia i powiedziała ze to nie rak bo nie swieci sie jak rak . Zapisałam sie do onkologa . Jestem z Warszawy mam pakiet w enel medzie i Damianie . Co radzicie ? Jakie badania ? Robić brca? Chek? Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosiek, dobrzy specjaliści sa w Klinice Chorób Piersi w Magodencie na Ostrobramskiej w Warszawie.

   Usuń
 44. Hej. Prosze was a pomoc. Mam 26 lat i gruczolakowlokniaka juz ponad 2 lata. Robiona biopsje. W ciagu tego okresu powiekszyl sie o 1 cm. Ma teraz 3.50\1.50. Jestem za granica nie ufam tutaj lekarzom. Zeby pojechac do Polski i usunac musiala bym zrezygnowac z pracy a bardzo mi szkoda jej. Bo wiem ze juz nie ma powrotu. Czytajac wasze historie jestem przerazona ze ten moj gozek moze zezlosliwirc.Czy waszym zdaniem powinnam wracac do Polski i jak najszybciej go usunac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem powinnaś udać się do swojego GP i powiedzieć, że-swędzi Cię sutek w danej piersi i czujesz guzek, w takim przypadku niezwłocznie powinnaś zostać skierowana na scan/USG gdyż lekarze np. w Anglii są niezmiernie "wyczuleni" na taką dolegliwość, innym sposobem będzie trwać to za długo.. powodzenia.

   Usuń
  2. Powinnas go usunac, nowotworow nie wolno hodowac, nawet tych łagodnych. Ja mialam wyciety wlokniak, był to niedługi zabieg,bez zadnej narkozy, tylko znieczulenie operowanego miejsca. Zrób to co ja i wytnij tego włókniaka jak najszybciej.

   Usuń
  3. Dodam ze zabieg był w przychodni, zwykły krótki zabieg, od razu po zabiegu poszłam do domu.

   Usuń
 45. Statystyki mówią, ze niestety połowa pacjentek z rakiem piersi brała tabletki antykoncepcyjne, bądź nadal je bierze. W krajach gdzie stosuje się inne metody przypadków raka u kobiet jest nawet o połowę mniej, a w Japonii gdzie hormonalna antykoncepcja praktycznie jest tępiona 3 razy mniej...
  Dlatego pamiętajcie, najważniejsza jest prewencja, nie stałe badania. Bo badania nie sprawią, że nic się złego nie stworzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ale ja akurat nigdy tabletek nie bralam a rak w wieku 28 lat.

   Usuń
 46. Chciałabym opisać ile nerwów się najadłam przez niekompetentną lekarkę.
  Miałam w piersi dużą zmianę, wyczuwałam że ma nieregularny kształt i jest ruchoma. Bałam się iść na USG żeby sprawdzić co to jest.Wstyd się przyznać ale długo z nią chodziłam. W końcu się przełamałam i poszłam z wielkim stresem zrobić USG. Patrze, przyjmuje młoda lekarka, w pierwszej chwili chciałam zrezygnować bo pomyślałam że jest młoda i niekompetentna.

  Ale postanowiłam mimo wszystko zrobić USG. Lekarka zaczęła jezdzić sondą, spytałam się co to jest, czy to jest włókniak?
  A ona mi na to ze na zwykłego włókniaka to na pewno nie wygląda. Ja na to spanikowana pytam jej, czy to rak??
  A ona na to ze nie wie,ze to coś pomiędzy łagodną zmianą a rakiem i ze ona musi sie zastanowic ......I ze mam widoczne wezly chlonne po stronie piersi z ta zmiana......Ale ze nie moze mi powiedziec czy w węzłąch mam przezuty bo USG to jest badanie tylko podgladowe i nie wykaże przezutów. Bardzo dlugo jezdzila ta sonda i powtarzała że musi się zastanowić.. Po czym spytala czy chce zrobic biopsje teraz czy za pół roku, ja jej na to mowie ze to ona jest lekarzem i ona powinna to widziec czy mam zrobić biopsję a nie ja. Na to ona powiedziala ze musi sie zastanowic i wyprosila mnie za drzwi.W koncu wyszla z opisem. Opis byl taki: Nieregularna duza zmiana, Birads 4, wskazana biopsja.

  Zadnej nazwy co to jest nic. To ze zmiana jest nieregularna i duza, ruchoma, wiedzialam bez USG po dotyku!

  A Birads 4 oznacza duze prawdopodobienstwo raka.

  Po tym USG (bylo to w prgwatnej malej przychodni) udalam sie do kliniki chorob piersi żeby powtorzyc USG. Trwalo chwilkę i lekarka od razu powiedziala - zmiana lagodna, gruczolakowlokniak,nie zaleca biopsji. Napisała nazwę- gruczolakowłólniak, podała wymiary.

  Wycielam ta zmiane bez biopsji i lekarka nr 2 miala racje, okazlo sie ze byl to 2 cm gruczolakowlokniak.

  Pani nr 2 (nie będę przeklinać chociaż chętnie bym wobec niej użyła brzydkiego słowa) co mi wypatrzyla niemal raka,okazalo sie ze jest w tej przychodni na stażu. Przy rejestracji wizyty nikt mnie nie poinformował że USG robi lekarka stażystka a nie doświadczony radiolog. A jakby ta pani się pomyliła w drugą stronę i raka zdiagnozowała jako zmianę łagodną? Dobrze ze nie zrobiłam zleconej przez nią biopsji tylko powtórzyłam USG.

  Teraz powinnam zrobić USG bo już dawno nie robiłam.Ale jakoś się boję. Ta operowana pierś jest nadwrażliwa a od wczoraj mnie pobolewa.

  A propos leków to ja brałam lek Visanne i po nim zrobił mi się ten włókniak. Niestety musiałam brac ten lek bo choruje na endometrioze. Tabletki anty tez bralam z tego samego powodu.Ale jak ktos nie musi to moim zdaniem nie powinien brac żadnych hormonów.


  W Izbie Lekarskiej o dziwo przyznano mi racje chociaz Izba zawsze broni lekarzy.

  Przez ta babe teraz sie boje, mam uraz do USG piersi. Czy to normalne by przy rejestracji nie informowali ze USG wykona stazystka ktora sie nie zna? Okreslila zmiane lagodna jako BIRADS 4, zobacz co to oznacza. Bałam sie ze mam raka piersi, wszystko rpzez jej niedouczenie

  OdpowiedzUsuń
 47. poprawka,miało być: Pani nr 1(nie będę przeklinać chociaż chętnie bym wobec niej użyła brzydkiego słowa)

  OdpowiedzUsuń
 48. Cześć,

  Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce ofiarować nerki, aby je uratować i tak Jeśli jesteś zainteresowany byciem dawcą lub chcesz uratować Życie, musisz napisz do nas e-mail poniżej.

  Jest to okazja, aby być bogatym w porządku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczną transakcję z nami, wszystko odbywa się zgodnie z prawem nakłaniającym dawców nerek.
  Więc marnuj więcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com

  Szpital Specjalistyczny Irrua.

  OdpowiedzUsuń
 49. Witam, bardzo ważny temat i fajnie, że go poruszyłaś. Jeżeli chodzi o badania to bardzo ważne wykonać ten ruch i zrobić je nie zwlekając długo. Jeżeli chodzi o temat to polecam każdej kobiecie zapoznać się z tym https://salve.pl/przychodnie/oferta/badania-diagnostyczne/usg-piersi/ Bardzo ważne informacje. Każdy facet powinien zachęcać kobiety do badania. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 50. Witajcie jestem tu pierwszy raz. Rom nie wiem gdzie opisać historię więc pisze tu. Rom temu poszłam na usg od tak na kontrolę .pani wyszło ze mam zmianę 7 mm.kazała iść do onkologa biopsja.piopsje zrobili.nic nie wyszło.po pół roku poszłam na ponowne usg i okazało się ze guz rośnie i urusl drugi.pani na usg nie to bardzo nie podobało.poszłam do onkologa on mówi ze to nic groźnego.js zaczęłam źle się czuć.zaczęła boleć mnie nawet skora
  Zaczęły robić się dziwne plamy. Pojechałam do innego onkologa zaczol mnie badać mówi sa duże dwie zmiany i mam węzły puchowe powiększone .i iść jej się nie podoba.dwa tyg temu miałam biopsje gruboiglowa.czekam na wyniki.Ale guz wydaje mi się dwa razy większy.boję się.

  OdpowiedzUsuń